آسانسور خانگی

معرفی انواع آسانسور و کاربرد آنها

همانطور که می دانید آسانسور یا بالابر (انگلیسی: elevator) و (فرانسوی: ascenseur) وسیله ای برای انتقال از طبقه ای به طبقه دیگر در ساختمانهای مختلف می باشد و در واقع اتاقک متحرکی (کابین Cabin) است که می توان توسط آن به طبقات بالا یا پائین رفت. در تعریفی مشابه، آسانسور به مجموعه تجهیزات حمل و نقل گفته می شود که انتقال عمودی مردم و یا وسایل بین طبقات ساختمان را فراهم می نماید. یک آسانسور توسط موتور آسانسور ( الکتروموتور Elevator Engine ) نیروی لازم برای حرکت عمودی کابین (Cabin) را فراهم می کند. همچنین فرمانهای لازم برای توقف های خودکار و کنترل آسانسور توسط تابلو فرمان آسانسور ( Elevator Controller ) انجام می شود. به بیان دیگر آسانسور وسیله نقلیه عمومی‌ دائمی‌است که بین ترازهای از قبل تعریف شده حرکت می‌کند.آسانسور تنها وسیله رفت و آمد ترافیکی است که مورد استفاده تمامی‌گروه سنی قرار می‌گیرد و عمومی‌ترین وسیله جابجایی عمودی در جهان است. در این مطلب با معرفی انواع آسانسور در خدمت شما می باشیم.

انواع آسانسور در شرکت آسانسور در اصفهان

انواع آسانسور از لحاظ نحوه وارد شدن نیروی محرکه به کابین

 • آسانسور کششی
 • آسانسور هیدرولیک
 • آسانسور وینچی
 • آسانسور مغناطیسی

انواع آسانسور از لحاظ نمای ظاهری کابین

 • آسانسور پانورامیک (نما باز)
 • آسانسور با یک درب
 • آسانسور با چند درب کابین (2 تا 3 درب)

آسانسور در داخل محیطی نصب می‌شود که از سه قسمت تشکیل شده است:

 1. موتورخانه : برای برقراری موتور و گیربکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق
 2. چاه آسانسور : برای نصب درها، ریلها و همچنین محلی برای حرکت کابین و وزنه
 3. چاهک : در پایین ترین قسمت چاه آسانسور، برای ضربه گیرها و بافرها موتور گیربکس بعنوان قلب آسانسور و تابلو کنترل بعنوان مغز آسانسور عمل می‌نماید.

انواع آسانسور از لحاظ کاربرد آنها

 • آسانسور خانگی

در دهه های اخیر و با رشد روز افزون ساختمان های چند طبقه، نصب و راه اندازی انواع آسانسور های خانگی بسیار رایج شده اند. برای نصب آسانسور در ساختمان هایی که فضا برای آسانسور تعبیه نشده است ممکن است که سخت و پیچیده باشد و نیاز به تخریب و تغییرات در سازه ساختمان باشد. بر اساس این پیش نیاز، شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان با ایجاد بخش مهندسی و محاسبه استقامت سازه قدرت تشخیص و انتخاب بهترین نقطه برای نصب آسانسور را بالا برده و این مانع را جهت نصب آسانسور خانگی از سر راه برداشته است. مشکل دوم برای ایجاد آسانسور خانگی موجود نبودن برق 3 فاز و عدم امکانات برای دریافت برق 3 فاز و از جهتی هم هم گران بودن کنتر 3 فازاست.

آسانسور خانگی شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان

شرکت افق پیما ( شرکت آسانسور در اصفهان) در بخش آسانسور خانگی تولید کننده و از مبتکران و طراحان این سیستم میباشد با اشراف کامل به مسائل فنی توانسته رضایت مندی مشتریان عزیز خود را فراهم نماید. اسانسور خانگی بسته به معماری ساختمان در نقاط مختلف قابل اجراست. می توان این نوع اسانسور را بین راه پله، یا نمای ساختمان و یا هر فضای کوچک و بزرگی که مناسب باشد نصب کرد.

کوچک یا بزرگ بودن انواع آسانسور در کیفیت و کارامدی آن تاثیری ندارد، مهم نوع قطعات و لوازم مصرفی با کیفیت و با اصالتی است که مجری اسانسور از آن استفاده می کند. مجری اسانسور موظف است به کار فرما و یا خریدار نوع قطعات و لوازم مصرفی را با توضیح مناسب به وی معرفی کند، حتی اگر لازم شد نمونه واقعی قطعه را نشان دهد تا خیال مشتری بابت خرید محصول راحت باشد.

 • آسانسور کششی

آسانسورهای کششی قدیمی‌ترین نوع از انواع آسانسور است. به صورت خلاصه این‌گونه از آسانسورها از کابین، وزنه‌ای متصل به دو سر سیم بکسل که روی قرقره‌ای بزرگ به نام فلکه (Sheave) حرکت می‌کند، تشکیل شده است. وزنه و کابین آسانسور تمایل به دست‌یابی تعادل دارند که در نهایت باعث می‌شود که برای به‌ حرکت در آوردن کابین آسانسور نیاز به انرژی کمی باشد. زمانی که کابین آسانسور به سمت بالا حرکت می‌کند، وزنه به سمت پایین حرکت می‌کند و همچنین زمانی که کابین آسانسور به سمت پایین حرکت می‌کند، وزنه به سمت بالا حرکت می‌کند.

آسانسور کششی شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان

کابین آسانسور و وزنه معمولاً روی ریل‌های عمودی جهت اطمینان از عدم خروج آن‌ها از مسیر نصب می‌شوند. این موضوع اهمیت بسیاری در تأمین امنیت آسانسور در مقابل اتفاقات ناخوشایند و غیرمنتظره دارد. اگرچه در بسیاری از فیلم‌ها ممکن است که ببینیم سیم بکسل آسانسور دچار از هم گسیختگی می‌شود و فاجعه‌ای را می‌آفریند اما باید بدانیم که در حقیقت این موضوع بسیار غیر محتمل است؛ زیرا این سیم‌های بکسل از جنس فولاد هستند و به گونه‌ای ساخته شده‌اند که توانایی تحمل وزنی چندین برابر چیزی را که واقعاً نیاز است را نیز دارند. اگر آسانسور به صورت منظم بازرسی شود، هرگونه مشکل در سیم بکسل می‌تواند تشخیص داده شود و در نتیجه اصلاح شود. حتی در صورت حادثه نیز سیستم‌هایی هستند که می‌توانند سرعت آسانسور را کنترل و از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کنند.

 • آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی به دلیل داشتن مکانیزم هیدرولیکی در حرکت از امنیت بالایی برخوردار است، طراحی ساده آسانسور های هیدرولیکی سبب افزایش راندمان آن ها شده است. آسانسور های هیدرولیکی از نظر هزینه بسیار به صرفه هستند و فضای کمی را اشغال می کنند همچنین درصد خرابی قطعات بسیار کم است. آسانسورهای هیدرولیکی برای راندن روغن به درون سیلندر و پیستون از پمپ فشار روغن، موتور و شیر صنعتی استفاده می‌کند، این عملکرد سبب به حرکت درآوردن اتاقک آسانسور می شود. انواع آسانسور های هیدرولیک شامل مسافربر، بیمارستانی، باربر و خودروبر که ظرفیتی بین 300 تا 2000 کیلوگرم دارند.

آسانسور هیدرولیکی شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان

 • آسانسور بیمار بر

آسانسور بیمار بر و بیمارستانی این نوع آسانسور ها جهت حمل و نقل بیمارستان و یا تخت های اتاق های عمل در مرکزهای درمانی از قبیل کلینیک ها ، بیمارستان ها ،درمانگاه ها، نصب و راه اندازی می گردنند. در قوانین جدید هر نوع ساختمانی که احتمال دارد افراد معلول با صندلی چرخدار عبور و مرور نمائید بایستی به آسانسور تخت بر مجهز گردند.

آسانسور بیمارستانی، آسانسور های بیمار بر و بیمارستان با توجه به نوع کاربری خاصی که دارند و از آنها جهت جابه جایی تخت های بیمارستانی استفاده میشود که ابعاد آنها بزرگ است باید همه ازنظر ابعاد کابین و هم ازنظر سیستم های موتورخانه ای دارای استانداردهای مخصوص باشند. این نوع آسانسورها باید از نظر ابعاد کابین این ظرفیت را داشته باشد که حداقل یک تخت بیمارستان ویک پرستار در کنار آن در کابین این آسانسور جایگزیند. همچنین به دلیل ابعاد بزرگ و نوع استفاده ی خاص این نوع از آسانسور ها باید استاندارد های معین و مشخصی را هم در ابعاد و هم هم در سیستم موتور خانه ای رعایت نماید.

آسانسور بیمارستانی شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان

 • آسانسور پله پیما

آسانسور پله پیما یا بالابر پله رو، وسیله متحرکی برای جابه جایی اشخاص ناتوان و سالمندان و وسایل در بین طبقاط مختلف می باشد. بالابر پله جابه جایی را راحت تر و سریع تر کرده است. صندلی پله پیما با توجه به ارتفاع، نوع موتور و قدرت آن انواع مختلفی دارد. صندلی بالابر پله ای، متشکل از یک موتور گیربکسی کوچک و ریلی که قابلیت تاشو شدن دارد، می باشد و به بالابر پله رو، آسانسور پله رو نیز می گویند.

 • آسانسور خودرو بر

آسانسور های خودرو بر از بزرگ‌ترین انواع آسانسور ها بوده و از آن‌ ها جهت حمل خودرو به طبقات مختلف استفاده می‌گردد. ابعاد کابین آسانسورهای خودروبر معمولاً حدود ۲.۵ تا ۳ متر در ۴.۵ تا ۶ متر بوده و دارای ظرفیتی بین ۲.۵ تا ۷ تن می‌باشند. در این آسانسورها از لحاظ ارتفاع محدودیتی وجود نداشته اما بهتر است تا ارتفاع سه طبقه از سیستم هیدرولیک و برای ارتفاع‌های بالاتر از آن از سیستم کششی استفاده شود. استفاده از آسانسور ماشین‌بر نیاز به برق مصرفی سه فاز دارد.

امروزه به دنبال رشد جمعیت شهرنشین، افزایش تعداد و تراکم ساختمان‌ها و همچنین افزایش نسبی شهروندان دارای خودرو، مسئله تامین پارکینگ برای خوروها روز به روز جدی تر شده است و سازندگان آپارتمان‌ها نیز به منظور تامین هر چه بیشتر فضای پارکینگ، تمایل به افزایش تعداد طبقات در فضای زیرین ساختمان‌ ها دارند.

آسانسور خودروبر شرکت آسانسور افق پیما در اصفهان

اما با توجه به این که اکثر آپارتمان‌‌های متداول در زمین‌هایی با متراژ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر بنا می‌شوند و اختصاص اجباری قسمت عمده‌ای از سطح هر طبقه پارکینگ به سطح شیبدار (رمپ) برای دسترسی و گردش خودروها به طبقات زیرین، راندمان بهره‌برداری طبقات پارکینگ به شدت کاهش یافته و احداث طبقات اضافی پارکینگ را توجیه‌ناپذیر می‌سازد. لذا بهترین راه حل استفاده از آسانسورهای حمل خودرو می باشند.

 • انواع آسانسور ضد انفجار

محیط های حساسی مانند سکوهای نفتی، پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و بسیاری از واحد های صنعتی بعلت وجود گاز و پودر های قابل اشتعال در محیط شرایط بسیار ویژه ای را دارا بوده و ملزم به استفاده از آسانسور های ضد انفجار می باشند. رعایت ایمنی در این مراکز مهمترین عاملیست که همواره به آن توجه میشود. کوچکترین جرقه توانایی ایجاد حادثه ای را دارد که به هیچ عنوان جبران پذیر نیست. از همین رو تعداد کمی از شرکت های آسانسور توانایی طراحی و مونتاژ، محاسبات و پیاده سازی پروژه های آسانسورهای صنعتی و بالابر صنعتی را دارند، مخصوصا اگر قابلیت ضد اشتعال و ضد انفجارو ضد آب بودن به پروژه افزوده گردد.

آسانسور ضد انفجار شرکت آسانسور افق پیما

 • آسانسور ضد غبار

آسانسورهای ضد غبار برای کارخانه جات و واحدهای صنعتی خاص قابل‌ استفاده می باشد. این سیستم های بالابر و آسانسورها در جاهای خاص صنعتی مانند کارخانه جات الیافت مصنوعی و صنایع پتروشیمی وکارخانجات سیمان، معادن، سیلو ها و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند. از آنجایی که در آن محدوده ها امکان اشتعال گاز و یا انفجار وجود دارد و از شرایط محیطی نامناسب برخورد دار است ومحیط دارای رطوبت بالا یا گرد و غبار فراوانی میباشد. این آسانسور ها و بالابر ها باید به قطعات و بخش های خاص تجهیز گردند و نیاز به زیر ساخت مناسب و استراکچر مقاوم و عایق کاری، طراحی متفاوت با دیگر انواع آسانسور ها را دارند.

 • انواع آسانسور خدماتی

آسانسوری است دائمی‌که برای جابجایی کالا بین طبقات ساختمان می‌باشد و در طبقات مشخصی عمل می‌کند، دارای کابینی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی‌دهد و در میان ریلهای منصوبه عمودی و با حداکثر 15 درجه انحراف، حرکت می‌کند.

ابعادی که کابین را برای افراد غیر قابل استفاده می‌کند، نباید از مقادیر زیر بیشتر شود:

 1. ساحت کف کابین 1 متر مربع
 2. عمق 1 متر
 3. ارتفاع  1 متر
 • آسانسور گیرلس

انواع آسانسور های گیرلس بازدهی و راندمان بیشتری نسبت به آسانسورهای گیربکس دار و آسانسورهای هیدرولیک دارند.از این رو در پروژه های مهم اداری ، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.باید دانست اندازه کوچک موتور باعث شده است امکان کوچک کردن موتورخانه برای سازندگان ساختمان وجود داشته باشد. از نکاتی که در مورد این موتورها حائز اهمیت است امکان نصب به صورت بدون موتورخانه MRL است.

آسانسور گیرلس - شرکت آسانسور در اصفهان

نتیجه گیری

با رشد روز افزون جمعیت و در مقابل بزرگتر شدن جوامع بشری، استفاده از تکنولوژی های روز در تمامی زمینه ها برای افزایش کیفیت زندگی بشر به امری طبیعی تبدیل شده است. در زمینه جابه جایی، آسانسور ها به یکی از پرکاربردترین تجهیزات در تمامی ابعاد زندگی انسان تبدیل شده اند. انواع آسانسور در محیط های صنعتی، ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها و مراکز خدماتی و غیره بسته به کاربرد و نوع استفاده آنها متفاوت می باشند. آسانسور های خانگی، آسانسور های صنعتی نظیر آسانسور های ضد انفجار و ضد غبار، آسانسور های خدماتی، بیمارستانی، خودرو بر و … تنها مواردی از انواع آسانسور می باشند که روند جابه جایی را برای انسان به امری آسان تبدیل کرده است.

 

شرکت افق پیما متخصص در طراحی و ساخت انواع آسانسور در اصفهان همواره پاسخگوی شما عزیزان است.

برای مشاوره و پاسخگویی به سوالات خود همچنین برای دریافت خدمات طراحی و نصب و راه اندازی انواع آسانسور با ظرفیت های متنوع می توانید با متخصصین افق پیما تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب مرتبط

 

شرکت آسانسور در اصفهان


نوشته: اخبار و مقالات، نویسنده: آوین نت


اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *