8 مرحله نصب و راه اندازی آسانسور | شرکت آسانسور در اصفهان

نصب و راه اندازی آسانسور- شرکت آسانسور در اصفهان

نصب و راه اندازی آسانسور

یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی که در ساختمان‌های مختلف نصب می‌شود و نیاز افراد را برای بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها رفع می‌‌کند آسانسور است. مهم‌ترین قطعات آسانسور ریل، موتور، کابین و تابلو فرمان آن هستند، بنابراین توجه به کیفیت آنها بسیار حائز اهمیت است. به دلیل حساس بودن عملکرد آسانسور، نصب و راه اندازی آسانسور باید توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود تا کوچکترین نقصی در عملکرد آنها پیش نیاید و از بروز اشکال و خطرات جدی جلوگیری شود. افق پیما یکی از بهترین نمونه های شرکت آسانسور در اصفهان می باشد.

 

شرکت طراحی و ساخت آسانسور در اصفهان

9 مرحله اصلی نصب و راه اندازی آسانسور

 • تهیه نقشه و جانمای آسانسور

در صورتی که ساختمان در حال احداث باشد و دسترسی دقیق به ابعاد مورد نیاز چاهک امکان پذیر نباشد، نقشه های “تیپ طبقات شامل پارکینگ، زیر زمین و همکف”، “مقطع از چاهک آسانسور با ذکر اندازه های کامل از کف چاله آسانسور تا زیر سقف موتورخانه” و “پلان پشت بام ساختمان در محدوده چاهک آسانسور به منظور بررسی تأسیسات و تجهیزات احتمالی موجود در اطراف چاهک” مورد نیاز است.

 • آماده سازی کف چاله آسانسور

سطح تمام شده اولین توقف آسانسور باید حداقل 150 سانتی متر از کف چاهک آسانسور فاصله داشته باشد. از این فاصله برای ایجاد سکوه های ضربه گیر و جان پناه استفاده می شود. هدف از ساخت جان پناه ایجاد فضایی به منظور تعمیرات آسانسور بدون سقوط آن می باشد. برای ساخت سکوهای ضربه گیر می توان از سازه های بتنی یا فلزی استفاده نمود.

 

شرکت آسانسور در اصفهان مجری ساخت کف چاله آسانسور

در زمان بتون ریزی کف چاله با توجه به نقشه سکوهای ضربه‌گیر کابین و قاب وزنه تعادل باید 10 سانتی‌متر بتون مگر و 30 سانتی‌متر آرماتوربندی و بتون ریزی شود و ارتفاع باقیمانده نباید کمتر از 150 سانتی‌متر شود. لازم بذکر می‌باشد در این مرحله پیش بینی چاه ارت ضروری است.

جهت چاه ارت (Earth) تا رسیدن به رطوبت لازم زمینی، و وصل کردن سیم مربوطه در محل مناسب و نزدیک به آسانسور چاهی به عمق حداقل 8/3 متر باید ایجاد نماییم و از ترکیبات نمک 33%، زغال 33%، پتاسیم 33%، استفاده نماییم و از اتصالات سیم مسی بدون ،میله مسی و صفحه مسی که به صورت یه مجموعه کامل قابل خرید هست، طبق دستورالعمل در چاه حفر شده قرار داده و روی آن را می‌پوشانیم.

 • آهن کشی چاه آسانسور

یکی دیگر از مراحل مهم در آموزش نصب و تعمیر آسانسور عملیات آهن کشی می باشد. آهن کشی چاه آسانسور موجب می شود که موقعیت قرار گیری ریل های کابین آسانسور و ریل های وزنه تعیین شود و این قطعات به درستی در محل اصلی خود قرارگیرند. آهن کشی شامل مراحل تهیه نقشه اجرایی، تهیه لیست آهن آلات و قطعات مورد نیاز، نصب داربست، ضد زنگ کردن آهن آلات مورد استفاده و.. می گردد.

آهن کشی چاه آسانسور در اصفهان

 • دیوارکشی اطراف چاهک

سه طرف چاه آسانسور باید توسط دیوارهای جداکننده از محیط اطراف جدا شود. سطح داخلی این جداکننده ها نیز باید به طور مناسب اندودکاری و صاف شود. دیوارهای جداکننده توسط یکی از روش های ورق کشی، رابیس بندی و یا انجام اندود دیوار از طرف داخل چاهک بوسیله سیمان، یا گچ خاک انجام پذیرد.

 • ایجاد موتور خانه

اتاق موتور خانه بر حسب و اندازه و نقشه اجرایی فروشنده اجرا می شود و رعایت این ابعاد و اندازه ها الزامی است در اینجا این ابعاد و اندازه ها را ذکر می کنیم:

 1. ارتفاع از روی کف تمام شده آخرین توقف تا زیر سقف اطاق موتورخانه حداقل نباید کمتر از ۶ متر باشد.
 2. اتاق موتورخانه باید درب با عرض ورودی حداقل ۸۰cm داشته باشد.
 3. اتاق موتورخانه باید دارای پنجره جهت تهویه باشد.
 4. نصب هواکش مناسب در موتورخانه (حداقل با فن ۲۵۰ CFM ).
 5. نصب قلاب فلزی در بالای چاهک آسانسور روی سقف موتورخانه مناسب برای حداقل ۲۰۰۰ kg وزن.
 6. فضای موتورخانه همیشه باید دمای مناسب داشته باشد (بین ۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد).
 7. نصب کپسول آتش نشانی.
 8. نصب تابلو برق سه فاز طبق مشخصات مورد تأیید شرکت فروشنده آسانسور در موتورخانه.
 9. اجرای کابل کشی برق سه فاز تا موتورخانه جهت نصب به تابلو برق سه فاز.
 10. چنانچه دو آسانسور در کنار هم قرار دارند باید دریچه ای (Trap Door )به ابعاد حداقل ۸۰×۱۰۰ cm در سقف موتورخانه (بالای فضای مقابل درب ورودی آسانسور در طبقه آخر ) تعبیه گردد.
 11. زیر سقف چاهک در موتورخانه آسانسورهای دوبله دریچه ای به ابعاد ۶۰۰×۵۰۰cm برای هر آسانسور تعبیه گردد.

 

موتورخانه آسانسور

 

 • دور چینی درب طبقات

پس از طی مراحل ذکر شده و رعایت قوانین و مقررات ساخت آسانسور نوبت به دورچینی درب طبقات می رسد، برای این منظور از آجر، بلوک یا پوشش فلزی استفاده می کنند. این پوشش و دور چینی ایجاد شده باید کاملا همسطح با چهار چوب لبه درب طبقات باشد و هرگز نباید به لبه داخلی درب ها راه یابد.

 • اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق

اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز از اولویت خاصی برخوردار می‌باشد:

 1. نصب کابل سه فاز از محل كنتور برق ساختمان تا موتورخانه آسانسور.
 2. نصب سیم ارت (Earth).

در فاصله های استاندارد بین موتور خانه و محل نصب کنتور برق از كابل 5×16 میلی‌متر برای آسانسورهای 8 و 13 نفره و از كابل 5×10 میلی‌متر جهت آسانسورهای 4 و 6 نفره استفاده می‌گردد.

 • بتون ریزی سقف چاهک

بعد از تمام شدم عملیات نصب درب و ریل و صادر شدن تاییدیه از سمت فروشنده آسانسور باید بر طبق مشخصات فنی در محل نصب ریل ها نسبت به اجرای قالب گذاری آرماتور بندی و بتون ریزی اقدام کند. زمان لازم برای استحکام و محکم ماندن بتون 15 روز است و مقدار نیروی وارد شده به سقف بتونی چاهک آسانسور به صورت زیر می باشد:

 1. آسانسور ۴ نفره حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم
 2. آسانسور ۶ نفره حدود ۳۲۰۰ کیلوگرم
 3. آسانسور ۸ نفره حدود ۳۸۵۰ کیلوگرم
 4. آسانسور ۱۵ نفره حدود ۶۲۰۰ کیلوگرم

شرکت نصب و راه اندازی آسانسور در اصفهان

آسانسور به دلیل قطع برق ساختمان، استفاده نادرست از آن و نقص الکتریکی و یا مکانیکی ممکن است متوقف و عملکرد آن مختل گردد، بنابراین باید از افراد متخصص در جهت رفع این مشکلات کمک گرفت. ایمنی آسانسور یکی از مهمترین فاکتور ها برای سازندگان این حوضه بوده است، از این رو برای آسانسور سیستم های تهویه، ترمز، زنگ خطر، تلفن ارتباط با اتاق فرمان و غیره طراحی و اجرا می شود.

افق پیما یکی از بهترین فعالان شرکت آسانسور در اصفهان دارای پروانه طراحی و مونتاژ ، نصب و تعمیر آسانسور و بالابر برقی از وزرات صنعت، معدن و تجارت و گواهی عضویت از اتحادیه و سندکیای آسانسور و پله برقی مي باشد. اين شركت عرضه كننده انواع آسانسورهای خانگی، کششی، هیدرولیکی، بیماربر یا تخت بر، پله پیما، خودروبر، ضد انفجار، ضد غبار، گیرلس و غیره با ظرفیت های مختلف و متنوع و با کیفیت است.

 

شرکت افق پیما متخصص در طراحی و ساخت انواع آسانسور در اصفهان همواره پاسخگوی شما عزیزان است.

برای مشاوره و پاسخگویی به سوالات خود همچنین برای دریافت خدمات طراحی و نصب و راه اندازی انواع آسانسور با ظرفیت های متنوع می توانید با متخصصین افق پیما تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب مرتبط

 • معرفی انواع آسانسور
 • آشنایی با کولر و تهویه آسانسور

شرکت آسانسور در اصفهان


نوشته: اخبار و مقالات، پشتیبانی و سئو: آوین نت


اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *